Православието като lifestyle?

Pravoslavie.bg е портал, в който се чувстваш ако не уютно, то поне ОК. Новините като че ли предават идеята, че Църквата е нещо много повече от скандали за свещи и свещоливници; анализите са на нивото поне на добрата журналистика, а от богатата библиотека можеш спокойно да започнеш да се подготвяш систематично за изпити за Богословския или Философския факултет – примерно.

Често упрекваме Църквата, че се дистанцира от проблемите на обществото и като цяло „отсъства” от публичното пространство. Сайтът сериозно минира тази нагласа, ненатрапливо насочвайки посетителя в една друга посока – че вярата и църквата са неща, които ние самите „правим” в – и около – себе си; и да делегираме радикално такава важна част от личното си пространство на някой друг (абстрактни институции, свещеници) – е най-малкото неоправдано и безотговорно.

„Православие България” открива нова страница – и в буквалния интернетски, и в преносния смисъл. За пръв път в българското web-пространство се очертава толкова диалогична територия по отношение на въпросите на православната вяра. Диалогът като ценност се защитава всячески – например, можете да изпратите въпросите, които ви вълнуват, направо на най-подходящия адресат – свещеник, който ще ви отговори лично или публично, според желанието ви. Форумът е с добре дозирана модерация и вътре ще намерите разгорещени дискусии по теми като „Геят-свещенослужител”, но и „Художествената фотография и християнството”. Посланието е ясно – „няма неудобни въпроси”.

Очевидно, в църквата навлиза ново поколение, което държи да обговаря православието си лично, от първо лице единствено число – и не приема заместители, посредници и мрачновати назидатели. „Вечно младата старост” на източното християнство може да очарова – и тази му способност е усетена, осъзната – и превърната в brand. Кощунство? Не и ако целта е порталът да бъде „място за среща – на практикуващи вярата си хора, на хора търсещи и съмняващи се, на хора питащи и преди всичко – на хора, готови да приемат другия” (цитат от секцията „за нас”).

Порталът беше номиниран и получи втора награда за сайт на публиката в престижния конкурс БГ Сайт 2005 – и на връчването на наградите в „Кемпински-Зографски”, в залата, преливаща от web-каймака на България, думичката „православие” не прозвуча нито маргинално, нито екзотично, нито скучно.

Можело, значи.

Дарение за нов албум на Пламен Сивов

Може да харесате още...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

nineteen + six =